RELACJA Z WARSZTATÓW "REDUKCJA STRESU ZA POMOCĄ JOGI I RELAKSACJI"

21.01 - 22.01 2017 odbyły się we Wrocławiu warsztaty z cenionym i szanowanym propagatorem i nauczycielem jogi i relaksacji w Polsce - prof. AWF dr hab. dr h.c. Januszem Szopą. Bardzo dziękujemy profesorowi za przyjęcie zaproszenia i czekamy na więcej :)




















Zgodnie z planem spotkaliśmy się w klimatycznej sali na ul . Tęczowej we Wrocławiu i równo o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy podróż wgłąb siebie, zdobywając wiadomości na temat czynników determinujących wysoki poziom stresu oraz metod ich neutralizowania.

Otóż okazuje się - jak wynika z badań przeprowadzonych w styczniu 2015 roku na grupie ankietowanych joginów, że najwyższy poziom stresu wywołuje: poważna choroba bliskiej dla nas osoby, natomiast najwyższy poziom zadowolenia osiągamy kiedy jesteśmy w posiadaniu szczęśliwej rodziny, praktyka jogi znalazła się na piątym miejscu :)

Jedna z teorii stresu mówi, że nie jest ważny sam bodziec stresujący, ale jego interpretacja. Oznacza to, że mamy realny wpływ na to co może popsuć nasze samopoczucie. Kiedy jesteśmy głęboko osadzeni w ego większość negatywnych bodźców odbieramy czysto personalnie, nawet jeśli nie mają z nami bezpośredniego związku. Np. gdy stojąc w korku samochód przed nami przyblokuje nas na cały czas trwania zielonego światła, odbieramy jakoby było to celowo w nas wymierzone. Joga uczy nas jak w takich sytuacjach wchodzić w rolę biernego obserwatora doświadczając całości sytuacji, na chłodno, bez wybuchu emocji, akceptować i działać odpowiednio do okoliczności. Emocje często powodują, że pod ich wpływem podejmujemy złe decyzje.

Jak zawsze w jodze - nauka nie ulegania emocjom - to proces, który można podzielić na kilka etapów, który prowadzi do życia z minimalnym poziomem stresu:

1. Pozytywne nastawienie

W jodze jak i w życiu - pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Dlaczego cokolwiek miałoby ułożyć się po twojej myśli, skoro sam w to nie wierzysz...? Stawiaj małe cele, małe kroki, ale takie, w które ty sam jesteś w stanie uwierzyć. Uśmiechaj się dużo. Ciało jest ściśle powiązane z umysłem, więc kiedy się uśmiechasz ciało wysyła sygnał do mózgu, że wszystko jest ok.



2. Uważność 

Bądź skoncentrowany nie tylko na samym celu, ale na drodze, która do niego prowadzi. Obserwuj siebie - jak reagujesz w określonych sytuacjach, ale nie oceniaj siebie. Zbieraj doświadczenia. To wyostrzy twoją samoświadomość. Praktykując jogę bądź w pełni skoncentrowany na tym co robisz - jak układasz ciało w pozycji i jak się z tym czujesz, jak reaguje twój oddech. Między innymi ten rodzaj koncentracji odróżnia jogę od innych aktywności fizycznych i pozwala rozwijać nie tylko ciało, ale i umysł.



3. Nie porównywanie

No bo niby do kogo/ czego miałbyś się porównywać? Obserwuj - jednym słowem - miej oczy szeroko otwarte - ponownie bez oceniania. Każdy ma swoją historię - ty znasz ją tylko z perspektywy tego co jest tu i teraz, albo tego co inni chcą, żebyś wiedział. Nie jest to wymierzone w ciebie. Skoncentruj się na SOBIE. Twórz swoją historię, która może być zupełnie inna. Świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami. Pozwól sobie być innym, nie podążaj za tłumem, jeśli nie masz na to ochoty.


4. Akceptacja

Zacznij od maty - od akceptowania swoich słabości i nie przypisywaniu im znaczenia. Akceptuj blokady fizyczne i krok po kroku ucz się jak sobie z nimi radzić i łagodzić je. Akceptuj, że nie zawsze jesteś w stanie wykonać pełen wariant pozycji, akceptuj, że ciało drży, pozycja początkowo jest niestabilna a oddech płytki lub przerywany. Wszystko jest w najlepszym porządku.


5. Działanie

Uzbrojony w pozytywne nastawienie, uważność i akceptację - działaj adekwatnie do sytuacji. Działaj w miarę możliwości bez nadmiernego zastanawiania się - zazwyczaj im dłużej się nad czymś zastanawiasz tym więcej wymówek przychodzi ci do głowy, widzisz coraz więcej przeszkód i po prostu rezygnujesz. Podupada wtedy twoja wiara we własne siły - a to również rodzi stres...



6. Systematyczność


Jeśli zdecydujesz się postępować zgodnie z powyższymi zasadami - nie wprowadzaj ich wszystkich od razu. Zacznij od numeru 1 - uśmiechaj się więcej - do ekspedientki w sklepie, kelnera w restauracji, współpracowników, ale przede wszystkim do swoich najbliższych - i obserwuj jak wszystko się zmienia :) to da ci siłę do tego, aby wprowadzać kolejne zmiany, a ty poczujesz, że napięcie powoli odchodzi.




7. Dobre nawyki

Systematyczne działanie, ukierunkowane na konkretny cel buduje nawyki, które to przekładają się na nową jakość twojego życia. Jeśli zmienisz jeden mały nawyk - wszystko się zmieni. Sam wybierz który :)



8. Poprawa jakości życia = mniej stresu :) 



Komentarze

Popularne posty