FASCIAL YOGA - RELACJA Z WARSZTATU

Ten kto był 27 lutego we Wrocławiu na warsztacie FASCIAL YOGA ten wie, jak wiele zastosowań ma trening powięziowy w jodze i jak niesamowite jest to połączenie. 

Izabela Kamińska, która poprowadziła warsztat to wyjątkowa kobieta, pełna pasji i wewnętrznego spokoju - polecam, polecam, polecam. Współpraca z Izą to sama przyjemność.

Z części teoretycznej dowiedzieliśmy się co to w ogóle jest powięź i dlaczego tak ważne jest to, żeby powięzi były elastyczne. W jodze dbamy głównie o kręgosłup i nic w tym dziwnego, w końcu kręgosłup to podpora całego ciała. Utrzymuje ciężar ciała i zapewnia równowagę, stanowi swoisty zaczep dla wielu kości, amortyzuje wstrząsy, a także chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.
Natomiast Iza uświadomiła nam, że to jak kości się układają zależy głównie od tkanek miękkich, i że powięź to nasze swoiste wewnętrzne ubranie, które może być elastyczne i wtedy czujemy się w nim komfortowo lub sztywne jak zbroja i wtedy zakres ruchów jest ograniczony a nasze samopoczucie obniżone. Ale nawet jeśli twoje "wewnętrzne ubranie" jest ciasne, nie martw się ponieważ powięzie są plastyczne i reagują na różne zmienne warunki. Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu, żeby powięzi mogły spełniać swoją funkcję i tym samym być bardziej elastyczne. Na powięź wpływa też to jak się odżywiamy - ważna jest równowaga kwasowo - zasadowa. Nie małe znaczenie mają też różnego rodzaju urazy. 

Praktyka jogi powięziowej powinna być:
  • miękka, lekka, dynamiczna rozciągąjąca powięź
  • różnorodna, kreatywna, trójpłaszczyznowa praca z wszystkimi taśmami anatomicznymi
  • wzmacnianie centrum ciała - mięśnie, które znajdują się w tym obszarze decydują o stabilności tułowia. Należą do nich: mięśnie brzucha (powierzchowne i głębokie) prosty i skośny, mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie wewnątrz miednicy, mięśnie pośladkowe, mięśnie pleców.

Ogólnie rzecz ujmując w jodze powięziowej ruch ma być lekki, płynny i z gracją. Pracujemy z meridianami mięśniowo - powięziowymi a nie z pojedynczymi mięśniami. Dobrze też pamiętać, żeby w każdej asanie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli próbować zbliżać guzy kulszowe do siebie.

Jeśli zainteresował was temat jogi powięziowej możecie zgłębić temat w następujący sposób:
  1. anatomia dla początkujących - You Tube
  2. "Trening mięśni dna miednicy" Benita Kantini
  3. "Taśmy anatomiczne Meridiany Mięśniowo - Powięziowe dla Terapeutów Manualnych" Thomas W. Myers
To co działo się poza teorią najlepiej pokażą zdjęcia :)










Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty